Współczynnik U: co oznacza izolacyjność termiczna dla Twojego projektu budowlanego?

Zrównoważone domy i budynki to jedyna droga naprzód. Liczy się każdy aspekt. Mniej znanym, ale niezwykle istotnym czynnikiem pomiaru efektywności energetycznej jest współczynnik U. Im jest on niższy, tym lepsza efektywność cieplna lub izolacyjna. Im jest on niższy, tym lepsza jest efektywność cieplna lub izolacja.

Rosnące koszty energii i rosnąca świadomość ekologiczna znacznie zwiększyły nacisk na charakterystykę energetyczną budynku. Normy efektywności energetycznej – narzucone i często zaostrzane przez przepisy – są główną siłą napędową dla poprawy poziomu komfortu w danym projekcie. Dzięki optymalnej wartości współczynnika U nie tylko oszczędzasz energię, ale także podnosisz jakość swojego życia.

Dobra wartość współczynnika U pozwala poczynić oszczędności energii, a także do poprawy jakości życia.

Współczynnik U, dawniej znany jako współczynnik K, jest stosowany w budownictwie do określania stopnia izolacyjności termicznej danego materiału. Im niższa wartość współczynnika U – lub „współczynnika przenikania ciepła” – tym większy opór cieplny materiału, a więc tym lepsza izolacja. Ponieważ współczynnik przenikania ciepła zależy od profili okien i drzwi oraz szkła, w przypadku stolarki należy uwzględnić współczynnik U obu tych elementów.

Oszczędzanie energii dzięki oknom i przeszkleniom

W branży budowlanej wyróżnia się pięć kategorii:

  • Współczynnik Ug: współczynnik U oszklenia. G oznacza szkło.
  • Współczynnik Uf: współczynnik U wybranego profilu. F oznacza ramę.
  • Współczynnik Uw: współczynnik U całego okna. W oznacza okno.
  • Współczynnik Up: współczynnik U panelu w drzwiach. P oznacza panel.
  • Współczynnik Ud: współczynnik U całych drzwi. D oznacza drzwi.

I jeszcze wartość Psi, która wpływa na całkowitą wartość współczynnika U i określa straty ciepła na połączeniu od szyby do ramy okna, mierzone na danej długości. Wybór najlepszego rozwiązania izolacyjnego oznacza wzięcie pod uwagę nie tylko wartości izolacyjnej profili, ale także przeszklenia ruchomego lub stałego nawiewnika. Pełny pakiet pomaga oszczędzać energię.

Życie i praca zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju

Firma dba nie tylko o efektywność energetyczną. Liczy się również Państwa komfort. To doskonały duet, ponieważ ten ostatni jest często generowany przez innowacje technologiczne, które skupiają się na efektywnym wykorzystaniu energii.

W zakresie izolacyjności termicznej, niektóre z systemów osiągnęły limit wartości współczynnika U na poziomie domu pasywnego, znacznie poniżej 1,0 W/m²k. Istotne znaczenie mają również wentylacja, kontrola słoneczna i szczelne połączenia budynków. Połączenie wszystkich tych elementów umożliwia uzyskanie komfortowego klimatu, nawet bezpośrednio za dużą szklaną fasadą, niezależnie od pogody. To jest właśnie to, co nazywamy „jakością życia”.

Zostaw komentarz

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Góra